Ładowanie...
Ul. Gorzowska 7, 65-127 Zielona Góra
+(48) 695 104 574
pl en de de

Aktualności

Jakie są wymagania prawne i pozwolenia potrzebne do postawienia domu modułowego

Zdecydowaną zaletą domów modułowych jest jej szybki i sprawny montaż - możesz cieszyć się własnym mieszkaniem lub inwestycją już w ciągu kilku miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Jeśli martwisz się o formalności, mamy dobrą wiadomość - postawienie domu prefabrykowanego niczym nie różni się pod tym względem od budynków murowanych. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Jaką działkę wybrać?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiedni dobór działki budowlanej. Decydując się na wybraną powierzchnię pamiętaj, że ma ona swoje uwarunkowania i dom stawiać można w określonej odległości od granicy działki, często też od granicy frontowej. Jeżeli więc marzysz o większym domu, powierzchnia terenu, na którym powstanie, musi być odpowiednio duża. Z kolei, kiedy teren graniczy z Lasami Państwowymi, licz się z tym, że budynek będzie musiał zachować odpowiednią odległość do ściany lasu.

Upewnij się też, że działka, którą planujesz nabyć, jest rzeczywiście działką budowlaną. Może się to wydawać oczywiste, ale nie każdy sprzedawany teren spełnia taki warunek. Aby mieć pewność, sprawdź zapis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który jest dostępny na miejskich i gminnych witrynach internetowych w Biuletynach Informacji Publicznej (BIP). To z tego dokumentu dowiesz się, jakie jest przeznaczenie terenu i plan zagospodarowania. Jeżeli taki plan jeszcze nie został utworzony, należy wystąpić o określenie warunków zabudowy. Wyda je wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Kolejną ważną czynnością jest wystąpienie o warunki przyłączenia mediów, a więc sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej i gazowej. Sprawdź też, czy na działce nie stoi słup energetyczny. Dom musi stanąć w odległości od 6 metrów do prawie 10 metrów (w zależności od napięcia) do słupa energetycznego i nie może stać bezpośrednio pod liniami najwyższego napięcia.

Przeczytaj również: Jak w WestaTre wspieramy realizację Twoich marzeń. Rozmowa z Beatą Wróblewską

Skontaktuj się z geodetą

Geodeta jest niezbędnym specjalistą na naszej budowie, który towarzyszy nam do samego końca tego procesu. Jednym z jego pierwszych zadań jest pomiar gruntów, do którego używa specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu. W ten sposób powstaje mapa do celów projektowych, czyli mapa geodezyjna.

Następnie sporządza on mapę sytuacyjno-wysokościową. Jest to bardziej szczegółowa mapa, na której geodeta wytycza obrys wybranego projektu domu. Bez tego dokumentu nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Nanosi on także sieci uzbrojenia terenu, czyli wszystkich naziemnych, podziemnych oraz nadziemnych przewodów i urządzeń.

Na sam koniec geodeta przeprowadza inwentaryzację powykonawczą. Ma ona miejsce już po zakończeniu inwestycji i skupia wszelkie informacje o powstałym budynku.

Na co zwrócić uwagę, podczas projektowania?

Projekt domu powinien zgadzać się z warunkami zawartymi w MPZP lub WZ, które decydują między innymi o tym, jaki rodzaj zabudowy może stanąć na działce, ile kondygnacji może mieć nieruchomość czy jakim rodzajem pokrycia powinien być wykończony dach. Niekiedy musimy więc dopasować nasze oczekiwania do wymogów zawartych w MPZP czy WZ.

W WestaTre oferujemy gotowe projekty, które możesz łatwo dopasować do wielkości działki. To nowoczesne modele z przemyślanym układem pomieszczeń, w najbardziej popularnych metrażach. Możesz wybrać projekt do realizacji albo przy współpracy z naszymi doradcami, dostosować go do własnych potrzeb. Możesz przyjść również z własnym projektem, a nasi eksperci odpowiednio dostosują go do naszej technologii.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo i trwałość domów modułowych na konstrukcji drewnianej - fakty i mity

Formalności w urzędzie

W końcu niezbędne jest wystąpienie o pozwolenie na budowę. Dokumenty należy zgłosić zanim na terenie działki rozpoczną się jakiekolwiek prace. Pozwolenie na budowę wydaje zazwyczaj starosta lub wojewoda, a na decyzję czeka się około trzech miesięcy. Po jej uzyskaniu możesz ruszyć z inwestycją!

Pamiętaj: Jeżeli masz już pozwolenie na budowę domu w tradycyjnej technologii, a chcesz postawić dom modułowy - to żaden kłopot. W takiej sytuacji wystarczy zawiadomić urząd o zmianie.

Dom modułowy bez pozwolenia - Dom na Zgłoszenie

Jeśli zależy Ci na czasie, a trzymiesięczny okres oczekiwania to zdecydowanie za długo, możesz skorzystać z programu Dom na Zgłoszenie. Obejmuje on budynki o maksymalnej powierzchni zabudowy do 70 m2. Wystarczy, że zgłosisz zamiar budowy w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym i dostarczysz odpowiednią dokumentację: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, szkice, rysunki i mapę planowanych budowli, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej. Jeśli po 21 dniach organ się jasno nie sprzeciwi, możesz śmiało rozpocząć budowę domu.

W naszej ofercie znajdziesz gotowe projekty domów do 35 m2, a także projekty o większej powierzchni, które spełniają warunki programu Dom bez Pozwolenia:

W WestaTre rozumiemy, jak przytłaczające może być dopełnianie formalności związane z budową własnego domu. Dlatego przygotowaliśmy usługę, w której bierzemy wszystkie te czynności na siebie. Wystarczy, że podpiszesz upoważnienie dla naszych doradców, a wszelkie czynności formalno-prawne wykonamy za Ciebie. Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły →


Data dodania: 2023-10-31 07:50:00
ilość wyświetleń: 3686