Ładowanie...
Ul. Gorzowska 7, 65-127 Zielona Góra
+(48) 695 104 574
pl en de de

Aktualności

Bezpieczeństwo i trwałość domów modułowych na konstrukcji drewnianej - fakty i mity

Domy modułowe na konstrukcji drewnianej cieszą się coraz większą popularnością. Są ekologiczne, szybkie do postawienia i, co najważniejsze, niezwykle trwałe. Jednak narosło wokół nich wiele mitów, które mogą wprowadzać w błąd potencjalnych nabywców i inwestorów. W tym artykule rozwiewamy je i prezentujemy fakty dotyczące bezpieczeństwa oraz trwałości domów modułowych na konstrukcji drewnianej na przykładzie technologii stosowanej przez firmę WestaTre.

Technologia budowy domów modułowych WestaTre

W WestaTre specjalizujemy się w produkcji domów modułowych. Wykorzystujemy w tym celu technologię szkieletową drewnianą, wykonaną w systemie budowlanym STEICO. Dzięki temu domy są niezwykle wytrzymałe i solidne. Połączenie drewnianej konstrukcji z betonowym fundamentem zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Tak wyprodukowane domy w niczym nie ustępują budynkom murowanym. Testy, którym poddano budynki powstałe w technologii szkieletu drewnianego i przy wykorzystaniu rozwiązań, po które sięgamy w WestaTre dowiodły, że ich trwałość wynosi od 80 do 100 lat. To tyle samo, na ile definiuje się poziom trwałości tradycyjnych budynków masywnych.domy modułowe na konstrukcji drewnianej fakty i mity

Dowiedz się, jak wspieramy naszych Klientów w procesie zakupu domu modułowego. Przeczytaj rozmowę z Katarzyną Nadskakułą, doradcą klienta w WestaTre →

Elementy konstrukcyjne domów modułowych WestaTre

Domy modułowe WestaTre zbudowane są z kilku warstw, z których każda ma swoje zadanie, a razem tworzą one przemyślany układ ściany otwartej dyfuzyjnie. Czyli takiej, która pozwala na naturalny przepływ powietrza przez swoją strukturę. Jako budulec stosowane są materiały drewnopochodne, które zachowują naturalne zalety tego doskonałego surowca, jak doskonała izolacyjność, a jednocześnie są pozbawione jego wad, jak narażenie na działanie wilgoci czy odkształcenia.

Ściany zewnętrzne nośne, wykonane z belek dwuteowych w konstrukcji drewnianej szkieletowej, wypełnione wełną drzewną gwarantują doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Elewacja wentylowana jest z kolei zwykle wykonywana ze świerkowych desek elewacyjnych oraz blachy na rąbek, co dodaje naturalnego i przyjaznego dla oka charakteru całej konstrukcji. Istnieje także opcja wykończenia elewacji tynkiem i uzyskanie w ten sposób bardziej tradycyjnego wyglądu budynku.

Chociaż sama konstrukcja szkieletowa jest lekka, to w połączeniu z płytami, którymi obite są obustronnie przegrody zewnętrzne i z pozostałymi elementami budynku, tworzy ona sztywną, wytrzymałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne całość.

drewniany dom modułowy całoroczny

Zalety domów modułowych WestaTre

Domy modułowe WestaTre posiadają wiele zalet, które przekładają się na komfort i bezpieczeństwo użytkowania:

  • Ściany budowane w systemie Steico posiadają klasyfikację NRO (nie rozprzestrzeniają ognia). Zapewniają więc pełne bezpieczeństwo ogniowe na takim samym poziomie, jak budynki z cegły lub betonu.
  • System otwartych dyfuzyjnie ścian eliminuje problem kondensacji pary wodnej wewnątrz ścian, co wpływa na komfort mieszkańców i zapobiega występowaniu szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.
  • Proces prefabrykacji pozwala na minimalizowanie błędów, ponieważ budowa domu odbywa się w kontrolowanych warunkach i przy ścisłej kontroli jakości z zapewnieniem stabilności wymiarowej stosowanych materiałów oraz odpowiednich procesów mających na celu zabezpieczenie drewna, a także jego optymalnego wysuszenia.

Duża elastyczność konstrukcyjna umożliwia rozbudowę domu modułowego o kolejne pomieszczenia. Wystarczy zgłosić takie założenie na etapie projektu i produkcji, a my odpowiednio rozplanujemy konstrukcję.

W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych i materiałów wysokoprzetworzonych, drewno jest materiałem odnawialnym. Po skończonym okresie eksploatacji budynek można również zrecyklingować, nie pozostawiając śladu dla środowiska naturalnego.

Nasze domy modułowe spełniają surowe standardy budownictwa skandynawskiego. Sprawdź, w jakim zakresie i jakie możliwości otwiera to przed nami i naszymi Klientami →

domy modułowe drewniany szkielet nowoczesna stodoła

Fakty i mity o domach modułowych na konstrukcji drewnianej

Przyjrzyjmy się zatem najczęściej powtarzanym mitom i spójrzmy na fakty:
 

Mit 1: Domy modułowe są mniej trwałe niż tradycyjne

Fakt: Domy modułowe na konstrukcji drewnianej, takie jak te produkowane przez WestaTre, są niezwykle trwałe. Wykorzystanie technologii szkieletowej drewnianej zapewnia solidność konstrukcji, a połączenie z betonowym fundamentem gwarantuje jej stabilność. Drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym i dobrze chroni przed zimnem, dlatego od wieków jest stosowane jako budulec. To właśnie ze względu na bardzo dobrą odporność na czynniki atmosferyczne, budynki z drewna są szczególnie popularne w rejonach górskich, gdzie narażone są na ekstremalne warunki pogodowe. Mamy również bardziej współczesne przykłady domów w technologii szkieletu drewnianego, powszechnych w Skandynawii, które są użytkowane przeszło 100 lat i nie noszą oznak starości. Drewno doskonale zdaje więc egzamin z trwałości.

 

Mit 2: Domy modułowe są mniej bezpieczne

Fakt: Domy modułowe są tak samo bezpieczne jak tradycyjne. Ściany zewnętrzne nośne, wykonane z belek dwuteowych, wypełnione wełną drzewną, zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Dodatkowo, ściany budowane w systemie Steico posiadają klasyfikację NRO, co oznacza, że nie rozprzestrzeniają ognia.

 

Mit 3: Domy modułowe są mniej ekologiczne

Fakt: Domy modułowe są bardziej ekologiczne niż tradycyjne. Wykorzystanie drewna jako głównego materiału budowlanego sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska. Dodatkowo, technologia budowy domów modułowych pozwala na minimalizację odpadów budowlanych.

 

Podsumowując, domy modułowe na konstrukcji drewnianej w technologii wykorzystywanej w WestaTre, są bezpieczne, trwałe i ekologiczne. To doskonała alternatywa dla tradycyjnej budowy, która łączy w sobie nowoczesność z funkcjonalnością.


Data dodania: 2023-07-18 10:20:00
ilość wyświetleń: 5333