Ładowanie...
Ul. Gorzowska 7, 65-127 Zielona Góra
+(48) 695 104 574
pl en de de

Aktualności

Dom na zgłoszenie. Wszystko, co musisz wiedzieć

Mały i przytulny dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę? Tak, z programem Dom na Zgłoszenie jest to możliwe. Jeszcze do niedawna przepisy dopuszczały budowę bez pozwolenia domku o powierzchni zabudowy do 35 m2. Od 3 stycznia 2022 roku weszła jednak w życie nowelizacja prawa. Program Dom na Zgłoszenie pozwala teraz na budowę domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez konieczności uzyskania na nią pozwolenia. Warunkiem jest przeznaczenie nieruchomości na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Sprawdź, jakie projekty domów uwzględnia Dom na Zgłoszenie oraz jakie formalności w urzędach są niezbędne, aby postawić dom bez pozwolenia na budowę.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu budynku mieszkalnego na zgłoszenie?

Osoby, które są zainteresowane budową domu mieszkalnego bez pozwolenia, muszą zdać sobie sprawę z wymagań, jakie ich projekt domu musi spełniać. Przede wszystkim w obrębie wytyczonej działki lub działek będzie mógł powstać wyłącznie dom wolnostojący do 70 m2 powierzchni zabudowy, czyli prościej ujmując - powierzchni terenu, jaką zajmuje budynek. Nie musisz martwić się jednak narzuconymi ograniczeniami: powierzchnia użytkowa domu może sięgnąć nawet 90 m2.

Ustawodawca określił również warunki dotyczące kondygnacji domu: dom może być maksymalnie dwukondygnacyjny. Oznacza to, że możesz postawić dom parterowy bez piwnicy, za to z poddaszem użytkowym. Świetną opcją jest otwarta antresola. Projektant musi także uwzględnić minimalną wysokość pomieszczeń (2,2 m), jak i maksymalną rozpiętość budynku (6 m).

Zwróć także uwagę na wielkość działki. Prawo wskazuje, że aby wybudować obiekt bez pozwolenia, na każde 500 m2 danej działki może przypadać jeden dom. Działka może być mniejsza, ale trzeba pamiętać o tym, by zachować odpowiednie odległości od granicy działki. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy Twój wymarzony projekt domu modułowego WestaTre będzie odpowiedni do działki, którą planujesz zakupić lub już posiadasz, skontaktuj się z naszymi doradcami – sprawdzą to za Ciebie.

Budowę budynku mieszkalnego bez pozwolenia możesz rozpocząć jedynie, jeśli budujesz dom w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie w celu deweloperskim.

Przeczytaj również: Jakie są wymagania prawne i pozwolenia potrzebne do postawienia domu modułowego →

Domek rekreacyjny bez pozwolenia na budowę

Nie tylko dom mieszkalny - program Dom na Zgłoszenie obejmuje również budynki rekreacji indywidualnej (BRI). Są to obiekty do przeznaczenia tymczasowego, w którym pobyt nie powinien przekraczać 180 dni w roku. Na większych działkach może stanąć kilka domków rekreacji indywidualnej, zgodnie z przepisem jeden dom na każde 500 m2 działki.

Dom na Zgłoszenie - krótszy czas oczekiwania na decyzję organu

Największą zaletą tego programu jest uproszczona i przyspieszona procedura w urzędach. Dotychczas, od czasu złożenia dokumentów do uzyskania pozwolenia na budowę inwestor musiał czekać według biegu urzędowego 65 dni na decyzję, ale często procedury trwały nawet pół roku i więcej.

Dzięki nowym przepisom zaoszczędzisz na czasie i pieniądzach, gdyż nie będą Ci potrzebne ani uzyskanie pozwolenia na budowę, ani ustanowienia kierownika budowy, ani nawet dziennika budowy. Budowę należy jednak uprzednio zgłosić. W tym celu skompletuj dokumenty i dostarcz je w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Będą Ci potrzebne:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • zapis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunki zabudowy (WZ),
  • projekt zagospodarowania działki,
  • projekt domu,
  • oświadczenie o chęci wybudowania domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ten ostatni druczek jest kluczowy, ponieważ zgodnie z zasadami Domu na Zgłoszenie, celem budowy nieruchomości jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Wymóg ten powstał, aby wykluczyć z uproszczonych przepisów firmy deweloperskie. Brak takiej informacji na papierze lub niezgodność z prawdą grozi odpowiedzialnością karną.

Jeśli na Twojej działce ma stanąć budynek rekreacji indywidualnej, wystarczy, że dostarczysz mapę z naniesionym na nią rysunkiem budynku, rysunek elewacji domu oraz uzupełniony druk z urzędu.

W przypadku gdy zdecydujesz się nie zatrudniać kierownika budowy, niezbędne jest oświadczenie o przejęciu przez inwestora odpowiedzialności za kierowanie budową.

Niekiedy konieczne jest także, abyś przedłożył dodatkowe dokumenty, takie jak uzgodnienia zjazdu z działki czy informację na temat warunków technicznych przyłączenia podstawowych mediów do nieruchomości, czyli prądu, wody i kanalizacji.

Przeczytaj również: Inwestycja w przyszłość: Dlaczego domy modułowe są idealnym wyborem dla inwestorów →

Jeśli po 21 dniach od złożenia wniosku nie uzyskasz klarownej odmowy na postawienie nieruchomości na Twojej działce, oznacza to tzw. cichą akceptację i możesz zacząć się budować. Uwaga! Ważność cichej zgody upływa po 3 latach od jej uzyskania.

Po zakończeniu prac budowlanych musisz jeszcze uzyskać zezwolenie na użytkowanie domu. Udaj się po to do starostwa lub urzędu miast i złóż oświadczenie. Jeśli i tym razem po 14 dniach nie otrzymasz jasnego sprzeciwu, możesz się legalnie zameldować w swoim domu.

Poznaj nasze projekty do 70 m2

Program Dom na Zgłoszenie pozwala postawić nieruchomość w szybki i prosty sposób – podobnie jak technologia modułowa WestaTre. Dzięki procesowi prefabrykacji zmontujemy Twój wymarzony dom w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni i postawimy go na Twojej działce w ciągu jednego lub kilku dni – w zależności od jego powierzchni.

W naszej ofercie znajdziesz pięć projektów, które mieszczą się w ramy Domu na Zgłoszenie:

Gran – nowoczesna stodoła z antresolą
Powierzchnia zabudowy: 35 m2

dom na zgłoszenie 35 m2

GRAN to kompaktowy i ergonomiczny model, który przekona Cię prostym profilem i funkcjonalną aranżacją wnętrz. Nowoczesne i duże przeszklenia domu gwarantują maksymalną ilość światła naturalnego, dzięki czemu pomieszczenia są wspaniale doświetlone na obu piętrach. Niech nie zwiedzie Cię mała powierzchnia: na 34,68 m2 zmieści się na nawet szczeć miejsc noclegowych. Do projektu domu należy także taras.

Dowiedz się więcej o projekcie GRAN →

FURU – parterowy budynek w kształcie litery L
Powierzchnia zabudowy: 35 m2

dom na zgłoszenie 35 m2

FURU cechuje kompaktowa i nowoczesna bryła: składa się on z dwóch modułów formujących literę L. Dzięki takiemu układowi powstaje idealne miejsce na odsłonięty taras. Wewnątrz natomiast znajdziesz część dzienna z aneksem kuchennym, dwie sypialnie oraz łazienka. Do FURU może Cię także przekonać uwzględniona w projekcie sauna – doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek w zaciszu własnego domu.

Dowiedz się więcej o projekcie FURU →

SKOG – parterowy dom kompaktowy
Powierzchnia zabudowy: 35 m2

dom na zgłoszenie 35 m2

Jeśli szukasz domu, który przyciąga ciepłym i przytulnym wnętrzem, to SKOG będzie dla Ciebie idealny. Jest to model parterowy, który wyróżnia kompaktowa i nowoczesna bryła o powierzchni 35m2. Na jej przeciwległych końcach znajdują się dwie sypialnie, natomiast centrum domu stanowi część dzienna z aneksem kuchennym. Dodatkowym atutem tego budynku jest fakt, że do jego budowy wykorzystywane są materiały energooszczędne, co pozwoli Ci zaoszczędzić koszta eksploatacji.

Dowiedz się więcej o projekcie SKOG →

UTEN – piętrowa nowoczesna stodoła
Powierzchnia zabudowy: 48,76 m2

dom na zgłoszenie do 70 m2

Z kolei UTEN to minimalizm połączony z elegancją. Tę nowoczesną stodołę wyróżnia funkcjonalność i prostotą, a jej unikalny styl niewątpliwie przyciągnie Twoją uwagę. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 58,7m2, a projekt da Ci niezwykle wiele możliwości na zagospodarowanie przestrzeni. UTEN składa się z dwóch poziomów: na parterze znajdują się część dzienna z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka. Na piętrze mieszczą się kolejne dwie sypialnie wraz z toaletą.

Dowiedz się więcej o projekcie UTEN →

ASKE – parterowy dom o nieprzeciętnym designie
Powierzchnia zabudowy: 69,95 m2

dom na zgłoszenie do 70 m2 projekt domu

ASKE niezaprzeczalnie wyróżnia intrygujący design i wyjątkowy układ modułów. Jest to dom parterowy, w którym znajdziesz przestronny salon, dwie sypialnie, a nawet pomieszczenie gospodarcze. Jego powierzchnia 69,95 m2 ma duży potencjał i pozwoli Ci stworzyć komfortowe i funkcjonalne wnętrza, w którym poczujesz się wyjątkowo.

Dowiedz się więcej o projekcie ASKE →

Nie rezygnuj z marzeń na rzecz przepisów!

Budowa domu modułowego w ramach programu “Dom na zgłoszenie” jest świetnym rozwiązaniem dla osób oraz inwestorów, którym zależy na czasie. Warto jednak pamiętać, że formalności nie różnią się bardzo od tych wymaganych przy stawianiu domu z pozwoleniem.

Nasza ekspertka. Beata Wróblewska, Manager Regionu Południowego w biurze we Wrocławiu, doradza, aby nie rezygnować ze swoich marzeń o dużym domu, tylko po to, aby obejść formalności:

Zgłoszenie pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ po 21 dniach od złożenia wniosku mamy cichą akceptację, w przeciwieństwie do pozwolenia na budowę, gdzie czas oczekiwania wynosi ok. 60 dni. Natomiast formalności, dokumenty, które należy przygotować i złożyć, są do siebie bardzo podobne. Nie można więc mówić o mniejszych formalnościach. Dlatego zawsze doradzamy klientom, aby stawiali dom, który spełnia ich oczekiwania, zamiast próbować dostosować się do przepisów i rezygnować z dodatkowych metrów.

Formalności mogą być uciążliwe, dlatego w WestaTre oferujemy pakiet usług formalno-prawnych: obsługę kierownika budowy, obsługę geodezyjną, adaptację projektu przez architekta i inne niezbędne usługi. Wystarczy, że podpiszesz pełnomocnictwo, a my zajmujemy się resztą: zaprojektujemy i zbudujemy dom, który w pełni odpowie Twoim oczekiwaniom i w którym poczujesz się komfortowo oraz bezpiecznie.

Już teraz skontaktuj się z naszymi doradcami po więcej szczegółów →


Data dodania: 2023-11-13 13:08:00
ilość wyświetleń: 2521