Ładowanie...
Ul. Gorzowska 7, 65-127 Zielona Góra
+(48) 695 104 574
pl en de de

Aktualności

Ekologia w budownictwie - dlaczego warto postawić na dom modułowy na konstrukcji drewnianej

Domy modułowe WestaTre na konstrukcji drewnianej to inwestycja w przyszłość. To nie tylko ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie, ale także komfortowe i zdrowe miejsce do życia. Sprawdź, co robimy, by oferować naszym Klientom wszystkie te korzyści.

 

Ekologiczne domy modułowe – zalety prefabrykacji

 

Tradycyjne stawianie domów odchodzi w zapomnienie. W wielu państwach Europy Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie coraz bardziej powszechnym kierunkiem jest prefabrykacja. Nic dziwnego - produkcja domów w kontrolowanych warunkach oferuje wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia łatwiejszy dostęp do wysokiej jakości prefabrykatów. W WestaTre postawiliśmy na materiały drewniane, produkowane przez sprawdzonego producenta, międzynarodową markę STEICO. Firma uruchomiła swoją fabrykę również w Polsce, dzięki czemu mamy stały dostęp do materiałów niezbędnych w produkcji elementów domów modułowych, a nasi Klienci nie muszą obawiać się przesunięć terminów ze względu na dostawy zza granicy.

ekologiczne domy modułowe na konstrukcji drewnianej


Prefabrykacja to także dobre rozwiązanie dla zdrowia naszej planety, eliminując ograniczenia związane z budownictwem tradycyjnym. Domy modułowe prefabrykowane oferują między innymi:

 

  • Mniejsze marnotrawstwo materiałów. W prefabrykacji, komponenty są produkowane w fabryce, co pozwala na precyzyjne wymiarowanie i minimalizację odpadów.

  • Efektywność energetyczna. Budynki prefabrykowane ze względu na kontrolowane warunki produkcji są szczelne i lepiej izolowane, co prowadzi do mniejszego zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie.

  • Mniejszy wpływ na teren budowy. Ponieważ większość konstrukcji jest wykonana w fabryce, teren budowy jest mniej narażony na erozję i inne formy degradacji.

  • Recykling i ponowne użycie. Wiele komponentów prefabrykowanych może być zdemontowanych i przeznaczonych do ponownego wykorzystania.

  • Krótszy czas budowy. Prefabrykacja skraca czas budowy, co z kolei zmniejsza emisję spalin z pojazdów budowlanych.

  • Ograniczenie transportu. Ponieważ większość produkcji odbywa się w jednym miejscu, zamiast transportować różne materiały do różnych miejsc budowy, można to zrobić w jednym transporcie, co zmniejsza emisję CO2.

 

Domy prefabrykowane na konstrukcji drewnianej są nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również trwałe. Dowiedz się więcej tutaj →

 

Czy każdy dom modułowy na konstrukcji drewnianej jest energooszczędny?

 

Odpowiedź na to pytanie, niestety, brzmi: nie. Bardzo wiele zależy od sposobu, w jaki dom modułowy na konstrukcji drewnianej powstaje. Mimo naturalnych cech drewna, nie każda konstrukcja z niego stworzona spełni obowiązujące przepisy prawne i normy efektywności energetycznej. Warto pamiętać, że regulacje dotyczące efektywności energetycznej stają się coraz bardziej rygorystyczne, co jest efektem działań na rzecz ochrony klimatu na szczeblu międzynarodowym. Dlatego istotne jest świadome i przemyślane podejście do wyboru technologii i materiałów budowlanych, które pozwolą osiągnąć wymagane parametry, nie narażając kupującego na kosztowne i czasochłonne prace modernizacyjne po zakończeniu budowy.

 

Drewno, odpowiednio przetworzone i wykorzystane zgodnie z odpowiednimi technologiami, umożliwia budowę budynków nie tylko spełniających standardy energooszczędne, ale również niskoenergetyczne. Dlatego do domów, które powstają w naszych fabrykach, wybraliśmy wspomniane rozwiązania oferowane przez firmę STEICO.

domy modułowe na konstrukcji drewnianej ekologiczne


Co sprawia, że zapewniają one wysoki komfort cieplny? Przegrody zewnętrzne w systemie budowlanym STEICO są, na przykład, węższe od tradycyjnych, powszechnie stosowanych rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że oferują gorszą izolacyjność. Przeciwnie, w swojej konstrukcji niemal w całości są wykonane z materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych, dzięki czemu oferują znacznie lepszy komfort termiczny. Zarówno zimą, jak i latem. Wyższą energooszczędność zapewniają także bardziej stabilne wymiarowo belki dwuteowe oraz fornir klejony warstwowo LVL. Dzięki tym rozwiązaniom smuklejsze przekroje niektórych elementów konstrukcyjnych mogą redukować straty ciepła przez mostki termiczne nawet do 50% w porównaniu do drewna litego czy klejonego.

 

Poznaj bliżej technologie, a jakich korzystamy przy produkcji ekologicznych domów modułowych na konstrukcji drewnianej →

 

Dlaczego warto stawiać na ekologiczne domy modułowe?

 

Domy z drewna w systemie konstrukcyjnym idealnie wpisują się w rosnące trendy proekologiczne, a ochrona środowiska jest realizowana na dwa sposoby. Budynek, wiążąc CO2, nie pogłębia efektu cieplarnianego, a dzięki optymalnej termoizolacji z włókien drzewnych redukuje zapotrzebowanie na energię cieplną, co również skutkuje mniejszą produkcją dwutlenku węgla i jego przenikaniem do atmosfery.

 

Ponadto, dzięki produkcji w fabryce, zmniejszamy ilość odpadów generowanych na miejscu budowy i jej wpływ na otoczenie, a podczas budowy z prefabrykatów zużywamy również mniej wody - nawet do 70% w porównaniu z tradycyjnymi pracami budowlanymi. Po zakończonym cyklu użytkowania, budynek może zostać zutylizowany, a materiał ponownie wykorzystany.

 

Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne produkowane z drewna zachowują wszystkie najlepsze cechy naturalnego surowca, które są dodatkowo optymalizowane w procesie przemysłowym. Domy z nich zbudowane są więc zdrowe i ekologiczne. Warto też pamiętać, że surowiec do produkcji jest pozyskiwany ze zrównoważonej gospodarki leśnej, minimalizując wpływ produkcji domów z drewna na środowisko naturalne.


ekologia w budownictwie domy modułowe drewniane


Bez kompromisu dla komfortu

 

Domy modułowe oferują więc rozwiązania, które są proekologiczne, a do tego idą w parze z komfortem i wygodą domowników. Gwarantują optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, zapewniając wysoką szczelność ścian i innych elementów konstrukcyjnych, a także doskonałą izolację cieplną. Przypomnijmy, tę ostatnią w technologii STEICO zapewniają naturalne włókna drzewne, które doskonale zatrzymują ciepło w środku zimą, stanowiąc doskonałą barierę dla upałów w okresie letnim.

 

System dyfuzyjnie otwartych ścian eliminuje dodatkowo problem kondensacji pary wodnej. Oznacza to, że jeżeli dojdzie do skroplenia jakiejkolwiek pary w ścianie, zostanie ona odprowadzona na zewnątrz, chroniąc mieszkańców przed pojawieniem się pleśni czy zagrażających zdrowiu grzybów. System STEICO posiada także klasę palności NRO, potwierdzającą jego wysoką odporność na rozprzestrzenianie się ognia – nawet, jeżeli dojdzie do pożaru, ściany nie podejmą płomieni, umożliwiając szybkie jego ugaszenie.

 

Ekologia jest dla Ciebie ważna, ale nie chcesz rezygnować z komfortu i wysokiej jakości? Skontaktuj się z naszymi doradcami i powiedz, czego oczekujesz. Z przyjemnością odpowiemy na każde Twoje pytanie oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości →


Data dodania: 2023-07-25 10:36:00
ilość wyświetleń: 3130